W dniach 19.11 – 02.12.2017r. czterdziestu jeden uczniów Zespół Szkół Nr 2 im. Jana Pawła II w Miechowie oraz dziewiętnastu uczniów Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 w Ostrołęce im. Józefa Psarskiego, odbyło staż zawodowy w zawodach technik hotelarstwa, technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik elektryk w Grecji, realizowane w ramach projektu: „Mój staż – moja kariera BIS” dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus +. Organizatorem wyjazdu była Fundacja Ku Pomocy z Tomaszowa Mazowieckiego. Celami projektu było zdobycie umiejętności obsługi różnych urządzeń elektrycznych, opanowanie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania zadań zawodowych, rozwinięcie umiejętności zawodowych z uwzględnieniem standardów pracy w UE. Uczniowie doskonalili także praktyczną i branżową znajomość języka angielskiego, umiejętność pracy w zespole i zdolność przystosowania się do wielokulturowego środowiska pracy.
Uczestnicy stażów zostali zakwaterowani w hotelu San Panteleimon położonym w małym, turystycznym miasteczku Panteleimon na Riwierze Olimpijskiej, skąd roztaczał się widok na masyw Olimpu oraz Morze Egejskie. W czasie pobytu uczniowie uczestniczyli w kilku jednodniowych wycieczkach. Wielu wrażeń dostarczył wyjazd do kompleksu prawosławnych klasztorów z XIVw. tzw. Meteorów wpisanych na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO, jak również wizyta w pobliskiej wytwórni ikon oraz zakład produkcji oliwy z oliwek i elektrownię ADMINE w Paleos Panteleimonas, starej górskiej osadzie o wyjątkowej architekturze i wspaniałych malowniczych widokach na okolicę. Uczestnicy projektu wspieli się również do średniowiecznej twierdzy i odwiedzili Saloniki – stolicę szyku i elegancji, tętniącej życiem bizantyjskiej twierdzy położonej nad Zatoką Termajską na stoku góry Kissos.
Od 19 listopada 2017 roku do 1 grudnia 2017 roku grupa 21 uczniów technikum teleinformatycznego z Powiatowego Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie przebywała na zagranicznych praktykach zawodowych w Wenecji Julijskiej we Włoszech. Wyjazd ten finansowany był z programu Erasmus+ w ramach projektu „Mój staż-moja kariera BIS”
Miła atmosfera, niezapomniane przeżycia oraz praktyczna nauka zawodu to wspomnienia z wyjazdu do Grecji , które na długo pozostaną w pamięci uczestników. Udział w projekcie możliwości jakie daje kształcenie zawodowe – oraz otworzył horyzonty na możliwości pracy w międzynarodowym zespole, w różnych zakątkach świata.
W ramach realizacji kolejnego projektu „Mój staż – moja kariera BIS” o numerze 2017-PL01-KA102-037406 dla specjalizacji: technik elektryk, technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik hotelarstwa w Zespole Szkół nr 2 im. Jana Pawła II w Miechowie oraz w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 im. Józefa Psarskiego w Ostrołęce odbyły się spotkania przygotowujące do stażu.
W wyniku rekrutacji wyłoniono z każdej specjalizacji po 20 osób. W projekcie weźmie udział 61 osób kształconych w różnych zawodach. Ponieważ tylko niewielka część uczniów szkoły weźmie udział w projekcie konieczne było określenie sprawiedliwych i transparentnych zasad rekrutacji do projektu.
Staże umożliwią zdobywanie doświadczeń zawodowych na rynku europejskim oraz poznanie europejskiego środowiska pracodawców. Dzięki realizacji działań projektowych podniesiony zostanie poziom kompetencji zawodowych, a także świadomość międzykulturowa i kompetencje językowe uczniów, którzy rozwiną również kompetencje personalne i społeczne, wzmocnią poczucie pewności siebie i motywację do podejmowania wysiłku.
Uczniowie mają okazję, aby w praktyce wykorzystać teoretyczną wiedzę, zdobytą w trakcie nauki w szkole. Przy okazji poznają nowoczesne standardy w europejskiej branży gastronomii oraz hotelarstwa, jak również greckie tradycje w obu dziedzinach.
Mając możliwość komunikowania się z pracownikami greckimi w języku angielskim, dzięki czemu podnoszą swoje kompetencje językowe, zwłaszcza w zakresie terminologii zawodowej.
Informacja z konferencji podsumowującej projekt
Projekt „Mój staż – Moja kariera BIS” realizowany przez Fundację Ku Pomocy został podsumowany podczas rozdawania certyfikatów w szkołach w Ostrołęce, Szczucinie i w Miechowie w dniu 22.06.2018 roku.
Nasi przedstawiciele podsumowali projekt, dziękując wszystkim zaangażowanym w niego pracownikom szkół. Podkreślili wartości płynące z projektu, oraz uzmysłowili młodzieży jakie szanse się wiążą dla nich w związku z udziałem w projekcie, a także jak ważną wizytówką jest otrzymywany certyfikat w poszukiwaniu pracy. Gospodarze szkół wykazali duże zadowolenie z przeprowadzonego projektu i udziału ich uczniów. Uczniowie sami potwierdzili, że chętnie skorzystaliby znowu z takiego projektu i było to dla nich bardzo wartościowe doświadczenie.